یکشنبه، 31 تیر 1403
حمایت مجلس از صادرات خدمات مهندسی؛ شاکری: اصلاح قانون نظام‌مهندسی نهایی شده است

حمایت مجلس از صادرات خدمات مهندسی؛ شاکری: اصلاح قانون نظام‌مهندسی نهایی شده است

وی بابیان آنکه موضوعات مرتبط با صدور خدمات مهندسی در کمیسیون‌های عمران، صنعت، انرژی و برنامه‌بودجه مجلس مطرح است، اضافه کرد: فراکسیون کسب‌وکار، دانش‌بنیان و جهاد سازندگی هم پیگیر ماجرا هستند.

شاکری با اشاره به آماده‌سازی طرح تولید اقتصادی دانش‌بنیان در مجلس شورای اسلامی، تأکید کرد: در صورت تصویب این قانون تسهیلات فراوانی برای صنعت‌گران فناور کشور در نظر گرفته می شود.

نماینده مردم تهران بابیان اینکه دستگاه‌های دولتی معمولاً برای خرید محصولات دانش‌بنیان مقاومت نشان می‌دهند، اضافه کرد: این طرح دولت را موظف به ایجاد بازار برای صنعت‌گران دانش‌بنیان خواهد کرد.

وی در ادامه ضمن بیان آنکه طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» هفته‌های گذشته به‌تصویب رسید، افزود: این طرح ایجاد یک پنجره واحد برای صدور انواع مجوزهای دولتی را ویژه همه فعالان اقتصادی پیش‌بینی کرده است.

شاکری هم‌چنین به طرح «مشارکت عمومی-خصوصی» اشاره و بیان داشت: این قانون هم پس از 10سال در کمیسیون مربوط نهایی شده و به‌زودی برای حمایت از صنعتگران به صحن بهارستان خواهد آمد.

عضو کمیسیون عمران با تأکید بر اینکه صنعت ساختمان باید از ساختار سنتی «کارفرما-پیمانکار» خارج شود، خاطرنشان کرد: بخش خصوصی باید خودش طراحی کند، بسازد و بهره‌بردار باشد.

وی هم‌چنین به طرح اصلاح قانون نظام مهندسی در مجلس شورای اسلامی اشاره و گفت: مشارکت بالغ بر 30هزار نفر از جامعه مهندسان در انتخابات سازمان تهران کاملاً باعث افتخار بوده است.

شاکری در ادامه بابیان اینکه کلیات اصلاحیه قانون نظام‌مهندسی نهایی شده، از همه فعالان صنف و صنعت ساختمان برای ارائه نظرات مشورتی یا اصلاحی به کمیسیون عمران دعوت به عمل آورد.

نماینده مردم تهران تأکید کرد: تلاش می‌کنیم اصلاح قانون نظام‌مهندسی تا یک‌ماه آینده در صحن مطرح شود. قانونی که حتماً تسهیل‌کننده صادرات خدمات مهندسی خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به دیگر اقدام قانونی مجلس برای حذف «ماده 100» شهرداری‌ها، اضافه کرد: تخلف در احداث بنا مطلقاً پذیرفته نیست، مگر در حد رواداری‌ نقشه‌های اجرایی.

شاکری هم‌چنین به طرح موضوع «پیش‌بینی درآمد پایدار برای شهرداری‌ها» اشاره کرده و خاطرنشان کرد: تصویب این طرح شهرداری‌های کشور را از درآمدهای مرتبط با کمیسیون ماده 100 نجات خواهد داد.

نماینده مردم تهران هم‌چنین از عزم مجلس برای تصویب «طرح مدیریت یک‌پارچه شهری و روستایی» خبر داد و افزود: این قانون موجبات افزایش مشارکت عموم شهروندان را در مدیریت شهری فراهم می‌کند.